Archeologia

Archeologia dla dzieci

Archeologia to przede wszystkim nauka o historii. Dzięki niej poznajemy fakty o początkach ludzkiego istnienia i naszych przodkach. Są to również wspaniałe znaleziska, które przybliżają nas do poznania prawdy na temat naszego pochodzenia i życia dawnych ludzi.

Archeologia uczy nas cierpliwości, ponieważ poszukiwania często mogą okazać się nieskuteczne i trwają bardzo długo. Jest to intensywna praca, jednak dająca ogromną satysfakcję i poczucie, że bierzemy udział w czymś ważnym i przełomowym.

Jak zachęcić dzieci do archeologii?

Literatura

Książki nie tylko poszerzają dziecięcą wyobraźnię, ale także w przystępny sposób przedstawiają wiedzę. Dzięki nim dzieci są zachęcone do dalszego odkrywania i poszerzana wiedzy z danej dziedziny. Istnieje wiele ciekawych książek na temat archeologii, które przede wszystkim pokazują ją jako odkrywanie tajemnic i historii. Wiele pozycji dla dzieci i młodzieży opatrzonych jest ciekawostkami z dziedziny archeologii i historii, które pomogą w zdobyciu lepszych ocen w szkole, ale także zwiększenia zamiłowania dzieci do tych dziedzin nauki związanych z przeszłością. Takie pozycje pomagają również w zrozumieniu teraźniejszości i dzięki nim dzieci same stają się odkrywcami.

Wizyty w muzeach, skansenach i na dymarkach

Dzieci powinny przede wszystkim poznawać „żywą” historię, dlatego aby zachęcić je do dalszego odkrywania, należy pokazać im jak naprawdę wyglądało życie w dawnych czasach. Pomogą nam w tym bardzo rozwijające i interesujące lekcje w muzeach lub skansenach. Podczas takich lekcji dzieci biorą czynny udział w odkrywaniu historii. Uczestniczą w quizach, grach i zabawach razem z wychowawcami i nauczycielami szukając odpowiedzi na nurtujące pytania. Lekcje przygotowane są z myślą o najmłodszych i podczas nich często mogą one na własnej skórze przekonać się jak było dawniej. Przebierają się w historyczne stroje, wyrabiają garnki za pomocą dawnych metod np. podczas dymarek biorą udział w wytopie żelaza. Wiele lekcji jest połączonych ze zwiedzaniem obiektów.

Edukacyjne zabawki

A co powiesz na zabawę w archeologa podczas długich zimowych wieczorów? To możliwe dzięki edukacyjnym zabawkom dla prawdziwego odkrywcy. Zawierają zabawkowe wersję narzędzi archeologa, dzięki którym można wydobyć np. szkielet dinozaura, czy naczynie. A wszystko w zaciszu własnego domu. To wspaniała zabawa zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.